Irish Trio win 2005 National 18 Foot Dinghy Class European Championship at Britain's Olympic Sailing Centre

Happy Days (National 18 number 358), sailed by Colin Barry, Andrew Moynihan, and Colin Galvin of Monkstown Bay SC, won the  Cork Harbour Trophy for the best eight of the ten races by a margin of only two points at the National 18 Foot Dinghy Class European Championship at Britain's new Olympic Sailing Centre at Portland from Monday 1 to Friday 5 August.  They clinched their victory by beating fellow club members David O'Connell, Kevin Horan, and Shane O'Connell, sailing Ball n'chain (331), by 21 points to 23.  Happy Days counted only one first but had three seconds, two thirds and two fourths against Ball n'chain's  two firsts, three thirds and three fourths.

Three Blind Mice (372), sailed by Nick Walsh, Rob Brownlow, and Mark O'Donovan, of the Royal Cork YC, was third overall with 25 points.

This was the first major international dinghy championship to be held at the Weymouth and Portland National Sailing Academy since the selection of Britain as the host country for the 2012 Olympics ensured Weymouth and Portland will be the venue for the Olympic yachting.

The 31 boats and 93 crew members enjoyed some excellent sailing in Portland Harbour over the five days with winds ranging in strength from a light westerly zephyr on the Monday, when only one round of one race was sailed, to a  moderate to fresh gusty south westerly wind on the Tuesday, when three races were sailed back to back, and again with two back to back races on the Friday, and what the competitors described as ideal conditions in more moderate WSW winds with two races on both the Wednesday and Thursday.

The National 18 was designed by Uffa Fox in 1936 as a clinker-built wooden boat. The first glass fibre 18 was built in 1970 to a design by Ian Proctor. This basic design was gradually improved and the latest shape is now wider and shallower, with the weight down to a minimum of  200kg. The most recent boats were built on the west coast of Eire and are equipped with a trapeze for one of the three crew members, and provide fast, exciting sailing in windy weather.  The racing is organised to give each of the three types of National 18 - the modern "ultimates", the older "penultimates" with glass fibre hulls, and the heavy wooden "classics" an opportunity to share in the prizes, with all starting together and sailing the same course, but the classics sailing about two thirds of the distance sailed by the faster glass fibre boats. 

The racing was organised by Tamesis Club with the help of the Weymouth and Portland National Sailing Academy, at Osprey Quay, Portland, and Portland Castle SC.  The use of both windward-leeward tiangular and windward-leeward trapezoidal courses in the 2-mile wide Portland Harbour gave the competitors some interesting tactical options on the beats to the first mark and some challenging spinnaker work on shy reaches and runs.  John Gluckstein's X412 Double J was the Committee Boat and the Race Officers were Simon Vines and Donald Forbes.  Jeremy Vines chaired the Tamesis Committee which organised the event and former Tamesis Commodore Roy Doughty was Regatta Chairman.  A team of 14 Tamesis members helped with the organisation both on and off the water. 

Held in Scotland, Eire, the Isle of Man and England on a four year rotational basis, the championship poses a problem for Tamesis as the only inland club involved in that it has to be sailed at sea.  The other three clubs, the Royal Findhorn YC, the Royal Cork YC and the Isle of Man YC, are all located on the coast and can run the event from their own premises.   The competitors were so enthusiastic about the WPNSA that Tamesis has booked the centre for the 2009 championship.  Next year's event will be held in the Isle of Man.  

Happy Days (358) and Three Blind Mice (372) fight for the lead (Photo:  Simon Vines)

The WPNSA safety boat prepares for any downwind capsizes (Photo:  Simon Vines)

The National 18 Champions: Colin Barry, Andrew Moynihan and Colin Galvin

More pictures from the championship can be seen on the Pictures from Portland and National 18 Class pages of the Tamesis website.

A list of all the clubs sailing National 18s and of the boats and their owners can be seen on the National 18 Class Association website. 

National 18 Championship Trophy Winners 2005

Trophy                          Races                   Sail no.    Boat                Helm                    Crew                                                Club

Cork Harbour Trophy All races 358 Happy Days Colin Barry Andrew Moynihan Colin Galvin Monkstown Bay
Cock of the North Races 1 to 6 358 Happy Days
Medway Bowl Races 5 to 10 372 Three Blind Mice Nick Walsh Rob Brownlow Mark O'Donovan Royal Cork
Overland Trophy Races 1 and 2 358 Happy Days
Whitford Cup Races 3 and 4 347 Das Boot Tom Dwyer Brendon Dwyer Rowan O'Connor Royal Cork
Hurricane Cup Races 5 and 6 358 Happy Days
Yachting World Trophy Races 7 and 8 370 Aquaholics Colin Chapman Martin Almond Morgan O'Sullivan Royal Cork
Findhorn Sterling Trophy Races 9 and 10 337 Jafiica Martin Cruden Phil Hermiston Alistair Davis RYA Scotland
Orion Trophy Classic Boats 253 Thumbelina Chris Morris Chris Pollard Steve Katz Tamesis
Anna-Purna Trophy Classic Boats 253 Thumbelina
Penultimate Prize 250+ Kg hulls 316 Ocatillo Charles Fox Hugh McLaughlin John Adams Tamesis
Handicap Prize Most improvement 359 Dream Team Wietse Buwalda Jo O'Brien Bruce Hanah Royal Cork
during week
Ton plus prize Based on ages 266 Geniveve Roy Doughty Steve Osgood Ted Neal Tamesis
Foden Cup Best Scottish boat 337 Jafiica
Swansea Bay Trophy Best not having won 358 Happy Days
championship before
Thames Trophy Best family 352 Raffles Dominic Long Cillian Low Mattiu Peretti Royal Cork
Uffa Ace Trophy Practice race 331 Balln'chain David O'Connell Kevin Horan Shane O'Connell Monkstown Bay
Ladies prize Best all-girl crew 330 Fat Girl Racer Jess Berney Alicia Mellish Kim Waterfield Blackwater
McWilliam Spinnaker Luck of the draw 346 Muc Dhoo Will Berney

Overall results 2005

Weymouth & Portland National Sailing Academy
National 18' Class European Championship (On the water results)
 
Series Place Sail No Boat Class Owner Crew Crew 2 Club Handicap Series Points Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
1 358 Happy Days U Colin Barry Andrew Moynihan Colin Galvin Monkstown Bay SC 100 21 2 4 3 2 1 3 4 9 7 2
2 331 Ball n' chain U David O'Connell Kevin Horan Shane O'Connell Monkstown Bay SC 100 23 3 9 1 5 4 4 1 3 4 3
3 372 Three Blind Mice U Nick Walsh Rob Brownlow Mark O'Donovan R Cork YC 100 25 1 6 5 10 6 1 2 4 5 1
4 337 Jafiica U Martin Cruden Phil Hermiston Alistair Davis RYA Scotland 100 34 6 1 7 4 2 11 9 DNF32 1 4
5 370 Aquaholics U Colin Chapman Martin Almond Morgan O'Sullivan R Cork YC 100 38 11 12 4 8 5 2 3 1 6 9
6 373 Wone U Peter O'Donovan Colm O'Connell Sean Cotter Cove SC 100 41 7 3 6 7 3 6 7 OCS32 2 8
7 347 Das Boot U Tom Dwyer Brendon Dwyer Rowan O'Connor R Cork YC 100 42 5 2 2 1 7 DNF32 11 8 10 7
8 363 Hat Trick U Edward Rice Emmer O'Sullivan James Donnelly R Cork YC 100 46 10 7 10 17 8 5 5 2 3 6
9 332 Gorrum U Mick Kneale Jenny Kneale Phil Hardisty I.O.M YC 100 63 4 13 8 6 9 7 12 7 11 11
10 348 Antedote U A. Ellis James Bareham Stuart Brew I.O.M.YC 100 71 16 10 11 9 10 9 8 6 8 13
11 375 Rhapsody U Jeremy Vines Robin Davis Mark Vines Tamesis 100 73 8 8 9 3 RET32 16 14 12 14 5
12 350 Muchado U Alexander Barry Andrew Lane Alexander Rimmington Monkstown Bay SC 100 78 13 5 16 11 14 10 6 10 9 14
13 344 Don't Worry U Stuart Urquhart Ally Summers Ross Young R.Findhorn YC 100 81 17 DNF32 13 12 11 8 10 5 12 10
14 345 Ta - Ticul - Us U Gregor Davidson Kevin Davidson James Gibb R.Findhorn YC 100 101 12 25 14 15 12 12 13 11 17 12
15 346 Muc Dhoo U Will Berney Oli Southgate Sarah Blackwater SC 100 119 19 11 19 13 16 15 20 13 13 OCS32
16 359 Dream Team U Wietse Buwalda Jo O'Brien Bruce Hanah R Cork YC 100 127 18 19 15 18 19 13 15 14 16 18
17 330 Fat Boy Racer U Jess Berney Alicia Mellish Kim Waterfield Blackwater SC 100 133 9 15 20 16 22 17 18 DNF32 21 17
18 349 One Over The Eight U David Vines Ian Handley Peter Vines Tamesis 100 135 14 14 12 14 18 DNF32 16 15 DNF32 DNF32
19 323 Eastern Promise U Claire Davidson Sheila Rendall Nicola Horn R.Findhorn YC 100 137 20 18 21 21 17 14 23 16 15 16
20 360 Minerva U Edmond Coban Donal Burke John Burke R Cork YC 100 144 15 17 17 20 15 DNF32 21 DNF32 19 20
21 352 Raffles U Dominic Long Cillian Log Mattiu Peretti R Cork YC 100 151 23 20 RET32 19 13 DNF32 19 17 18 22
22 345R Red Eye U Roy Cowie Heather Cowie Gary Randall R.Findhorn YC 100 151 22 16 22 24 21 DNF32 17 18 20 15
23 305 Miss C'Meanour U Peter Barlow Adam Beighton Tony Randle I.O.M.YC 100 168 24 21 23 23 20 18 22 DNF32 22 19
24 316 Ocatillo P Charles Fox Hugh McLauglin John Adams Tamesis 100 179 26 23 24 25 23 19 25 19 23 23
25 334 Trojan P Peter Adams William Adams Greg Pomorski Tamesis 100 189 25 22 26 27 24 DNF32 24 20 24 24
26 374 Zephyr U Ian Burnett Ben Luddington Emma Luddington Tamesis 100 210 21 DNF32 18 22 DNS32 DNF32 DNF32 DNF32 DNF32 21
27 340 Tangerine Dream P Mike Adams Gill Tickle Lizzie Tickle Tamesis 100 210 27 24 25 26 28 DNF32 27 21 DNF32 DNF32
28 338 Wavebreaker U Jenny Bursill Frank Bursill Julian Bursill R.Findhorn YC 100 217 29 26 27 29 26 DNF32 26 22 DNF32 DNF32
29 253 Thumbelina C Chris Morris Chris Pollard Steve Katz Tamesis 100 226 30 27 29 28 27 DNF32 28 DNF32 25 DNF32
30 266 Geniveve P Roy Doughty Steve Osgood Ted Neal Tamesis 100 236 28 DNF32 28 30 25 DNF32 29 DNF32 DNF32 DNF32
31 314 Woodstock U Colin Murray Neil Marsden Graham Nelson Invergordon 100 256 NYF32 DNF32 DNS32 DNS32 DNS32 DNF32 DNF32 DNF32 DNF32 DNF32

To return to the TAMESIS CLUB website please click here HOME

14.8.05