Tamesis Club

Ladies Night a great success

The guests – photo Stewart Colley
The team – photo Sue Yargici
The chefs – photo Sue Yargici

Thirty six​ ladies enjoyed a superb evening on 29th October ​co-ordinated by Alan Green,

​with a supporting cast of ten gentlemen (front of house team in black ties, chefs in whites)​
and two​ young ladies Hannah and Chloe in the bar​ and kitchen.​

We had a beautiful meal​ planned and arranged by Steve Katz and cooked by ​head ​chef Peter Mason

​with ​sous chefs Peter Johnson and Paul Jamieson.  We were ​diligently​ waited on by Charles Fox, Stewart Colley, Chris Pollard, Jim Green, Colin Stokes, John Harris​, John Adams and Alan Green.​
David Baker made sure the bar was well supplied.  John Harris compered ​a challenging​ table quiz provided by son Richard
​ ​
Chris Pollard ​serenaded us with guitar​ and song, and Colin Stokes ​set us charade questions that brought out drawing talent we never knew we had!
​What a talented membership.
All round an excellent evening – ladies, make a note of the date for next year’s event (to be announced shortly).​

​My thanks to all concerned.​

Osprey wins Yates Cup and Braganza Bowl in 2017

Start of the Yates Cup on Saturday 14th Oct

Commodore Carolyne Vines presents the Braganza Bowl to the crew of Osprey (left to right) Graham Bartholomew,  helm Paul Browning, and Matt Hanaby. Photo Robin Lince

Osprey, Rater number 16 sailed by Paul Browning, Graham Bartholomew and Matt Hanaby from Thames SC won both the Yates Cup and the Braganza Bowl at the two day open meeting for Raters on Saturday 14th and Sunday 15th October.

The meeting attracted eight entries.  On Saturday it was sailed in a light SW wind and the fleet was sent above Stevens Ait  by Race Officer Peter Fryer. The second race for the Yates Cup was won convincingly by Osprey.

On Sunday, Race Officer David Jerram did the same.  The days first race was sailed in very light airs, but by the third race started at 2pm, the wind had got up considerably and provided a good sail and spectacle for the onlookers.

Results:

Yates Cup

1st Osprey Paul Browning, Graham Bartholomew and Matt Hanaby  Thames SC

2nd Atlantis Ted Cocker, Chris Martin and Carolyn Munday   Thames SC

3rd Strait Dealer Dicken Maclean, Tim Andrews and Hermione Stanley   Thames SC

Braganza Bowl

1st Osprey Paul Browning, Graham Bartholomew and Matt Hanaby   Thames SC

2nd Vagabond Miles Palmer, Mark Heather and Nick Fribbins   Thames SC

3rd Strait Dealer Dicken Maclean, Tim Andrews and Hermione Stanley   Thames SC

Several competitors and Tamesis members enjoyed a delicious meal on Saturday night, cooked by Hannah Finney with assistance from James.

The racing was organised by Peter Fryer, Richard Robinson, Simon Craig and Brian Timbrell  on Saturday and David Jerram, Andrew Forbes, Robin Lince, Neville  Upton and Cherry Ehrlich on Sunday

 

GW Smith Handicap Results

Current leader of the GW Smith Thursday evening trophy is Ken Duffel in Avenger, mainly crewed by his grandson Mattie with 10 points from 5 races completed, and looking pretty unassailable.

Others still with a chance of qualifying (4  races) include Tim and son Ed Medcalf, Ros Warwick-Haller, Stewart Colley and Chris Taggart, and anyone else who has already sailed 2 races in July/August.

Summer is ending so come and enjoy the dying moments in the last two races of the series (17th and 24th) and then see the season out with a final hurrah, and maybe a box of chocolates on the 31st August.’

Report by John Adams

Hampton Court Jolly a jolly gentle drift

On Sunday 23rd the Training Team and students took a break from their normally busy schedule and enjoyed a trip thru uncharted waters to Hampton Court .
A total of seven dinghies including two Wayfarers , two Laser 2000s an Enterprise a Laser and A Bahia plus four support boats braved a torrential storm , customary fickle winds and a Thames Rater regatta to get up to The Albany .
For many of the boats this involved the useful experience of landing and taking off from a beach!
After a pleasant if somewhat lengthy lunch the sun came out and the wind settled down to provide a super journey back .
Well done particularly to the students without instructors in the boat !

Leaving Tamesis

 

The beach

Some of the crew

Report and photos – Eric Finlayson

National Eighteen Championships at Hayling Island

Two Tamesis National 18s are competing at Hayling Island Sailing Club next week – classic boat nr 266 Genivieve sailed by Charles Fox, Stewart Colley and Chris Pollard, and Ultra Odyssey sailed by Matthew Peregrine Jones, Kaan Yargici and Dana Church.

Charles, Stewart and Chris are seen below doing an essential equipment check.  Good luck guys!

Information on the whole event can be found on

http://www.hisc.co.uk/sailing-racing/open-events/national-18-champs/

 

Masons win the Restless Trophy 2017

Peter and Richard Mason sailing Merlin 847 Bambusa won the Restless Trophy with ease on a gorgeous sunny beat down to a mark just beyond the cut. They had a clear lead from second boat Broad Scoter sailed by David Peregrine Jones and Fleur Moree.  Tim and Ed Medcalfe in Squirrel were third, and Johannes Wagner with Linda Redding were fourth in Hispanola.

The Restless Trophy is always sailed on the Sunday of Salcombe Merlin week.

 

Busy Month for the Training Team 2017

 

Capsize drill!

This has been the busiest month so far for the Training Team .
A mixed group of adults, youngsters complete beginners and more experienced sailors battled with a variety of weather conditions including some particularly strong winds .
Capsizes and lee shore rescues were all too frequent .
The students completed

Seven youth stage 1,

Two adult Level1,

Four adult level 2 courses

We even gained another Assistant Instructor !

We also passed the annual RYA inspection .
A new series of courses starts on Sunday 2nd and will include the annual trip to Hampton Court on July 23rd (all welcome apply to Eric)

Eric Finlayson, June 2017

Constantin Gerber wins Cutty Sark Bolt 2017

 

Competitors drifting downstream

Constantin Gerber receives the Cutty Sark Bolt from Peter Mason. 18.6.17  – photo Suzy Balmbro

Sunday 18th June 2017 dawned sunny with ne’er a cloud in the sky, and ne’er a hint of wind.  There was considerable discussion about what to do. The Cutty Sark Bolt was presented by then Commodore Peter Mason as a  tribute to the original races by the Tea Clippers.  The trophy is an actual bolt from the Cutty Sark.  This pursuit race is traditionally longer than the other pursuit races Tamesis holds as the Clipper races were very long. The Cutty Sark was designed to carry tea from China to England, and it was vital to be the first ship in.  More about the story of this fascinating vessel on http://www.rmg.co.uk/cutty-sark/history

In the end we opted for the shorter race and start times used for the Centenary Cup held two weeks earlier, so the slowest boats sailed for just over the hour.  This made for a much better race under the conditions.

Twelve boats braved the shorter race, some not making it to the 1230 finish.

The race is a fund raiser for the Cutty Sark restoration project, and we were able to collect £70.

Race officer Carolyne Vines, ably assisted by Cherry Ehrlich in the box, and Peter Simpson and Ken Thatcher in the Patrol Boat, set a short course in front of the club.  The two Fireflies started first, but were quickly caught by the five strong Laser fleet.  Laser sailor Chris Taggart led from the start but was caught in the last 50 metres by fellow Laser Constantin Gerber.  Peter Mason sailing Bambusa, crewed by brother Richard, was the leading Merlin, but unable to catch the two leading Lasers.  Chris Balmbro crewed by Clara Wade was fourth in Merlin Bad Company.

Ana, Jo and Lauren kept us going afterwards by doing the bar and serving up great lunches

The prizes – boxes of green tea – were presented by the donor Peter Mason.  Constantin – the first Laser sailor to win the Cutty Sark Bolt, graciously thanked his fellow competitors and the organising team.

1st Laser 135387 Constantin Gerber

2nd Laser 130773 Chris Taggart

3rd Merlin 847 Bambusa Peter and Richard Mason

4th Merlin 3062 Bad Company Chris Balmbro and Clara Wade

Rude Mechanicals Theatre Performance a great success

The Rude Mechanical theatre company visited on Friday 9th June for their third performance at the club. The large audience of circa 175 visitors and members were treated to a spectacular display of acting, singing and musicianship. Luckily the rain stayed away

A first timer had the following comment:  We all really enjoyed it. It was something different and the cast were very talented.  It was also fun to have a picnic and we all ate far too much!

The audience and cast also enjoyed drinks from the bar, including two draught beers from Rebellion.

Bank Holiday Monday Pursuit Race 29th May

Four boats took part in today’s pursuit race, which took place in extremely light airs.  Great patience was required by all as the wind was very light and variable. At times the wind died away completely only to reappear from a different direction.  
 
Chris Taggart won by a wide margin in his Laser, Chris Balmbro, crewed by his son William, was second in Merlin Rocket 3062 “Bad Company”.  Alan Green crewed by Pete Kondaris was third in N18 336 “Orion” . Jim Hamilton was close behind Alan in fourth place sailing his Firefly 3179 “Fiasco”.  
 
Many thanks go to everyone involved in the race including the race box team and patrol boat crew. Thanks also to the catering team.
Rupert Fletcher OOD