Tamesis Club

GW Smith Trophy Thursday 18th July

The Third race in this year’s GW Smith Trophy was run in a light (no change there!) west north westerly giving decent wind in the middle of the sausage course and fun and games at Canbury and Lensbury marks with lighter and flukier wind.

Ten boats came to the start line with Tim and Ed Medcalf making an excellent start and then disappearing into the distance, lapping all but the second Merlin of Charlie Morgan and Carolyne Vines to win the race on water and handicap.  Charlie Morgan and Carolyne Vines chased Tim, finishing just over a minute behind him with John and Zoe Adams finishing third on the water but fourth on handicap behind John Redding in his Laser.

It was good to see two juniors racing, Henry Medcalf and Alden Horowitz, in their Toppers, adding to the range of six different classes in the fleet of ten.

 

Merlin 576 Samanda Tim Medcalf Ed Medcalf     1
Merlin 1978 Lady Anne Charlie Morgan Carolyne Vines     2
Laser 188044   Jon Redding         3
Merlin 1602 Saltarello John Adams Zoë Adams     4
N18 336 Orion Alan Green Garrie Mallen     5
Firefly 3179 Fiasco Jim Hamilton         6
Laser 130773   Chris Taggart         7
Topper 36323   Henry Medcalf         8
Topper 40070   Alden Horwitz         9
Laser 2000 26760   Florian Krueger ? Withed     10
With three races completed in the series the early leaders are Tim and Ed Medcalf in their Merlin Samanda, with a win and two seconds.  However there are plenty of races in the series to enjoy on a summer evening and to catch the early leaders, so see you on the water on 25th.
Report John Adams

Tammy Trains

With a moderate North Easterly backing to North we had twelve boats on the water on Sunday doing the usual range of courses.
We have had several new members over the last couple of weeks and are doing our best to get them “signed off” before the break.
To this end we’ve decided to put the Hampton Court Jolly off till after the break.
Business as usual next week.
Eric Finlayson

Cadets Saturday 13th July

Follow my leader

 

This session was the last before the Summer holidays.  Many thanks to Andy and Nim Harris and helpers for organising them so successfully.

Thanks also go to Jonathan Key for all the great photos

GW Smith Trophy 11.7.19

The 18’s all in a line. Photo: Anne Bayne

The second race in the Thursday evening GW Smith trophy was run in a light wind and attracted 13 entrants.

As he commonly does, Charlie Morgan crewed by Humphrey Dorrell took up the early running only to give their advantage away by sailing the incorrect course and retiring after the race.

This allowed David baker and Barbara Adams in David’s Albacore, Cobblers, to win on the water and handicap, followed by Tim and Ed Medcalf in their Merlin, Samanda, with Charles Fox in third place followed by Ros Warwick-Haller in her Laser, Dragonfly.  So four different classes in the top four.

Albacore 6813 Cobblers David Baker Barbara  Adams   1
Merlin 576 Samanda Tim Medcalf Ed Medcalf   2
N18 266 Genevieve Charles  Fox Robert Blakebrough   3
Laser 201014 Dragonfly Rosalind Warwick-Haller       4
N18 348 Antedote Chris Pollard Caroline Stilwell   5
N18 334 Trojan Mike Adams Jennifer Adams   6
Topper 36323   Henry Medcalf       7
Firefly 8179 Fiasco Jim Hamilton       8
Mallard  2             9
Laser   Matulim John Edmondson       10
Laser 171688 This side up Tim Ginn       11
Merlin 2895 Hispanola Johannes Wagner E Redding   12
Merlin 1978 Lady Anne Charlie Morgan Humphrey  Dorrell   14

Too soon to call the series, but Tim and Ed Medcalf have a couple of seconds so are the early leaders, but there are still plenty of races to go so the fight is still very much on.

Good turnouts so far so look forward to seeing plenty of competitors out on the water this Thursday for the 3rd race in the series.

John Adams

 

Salcombe Gin Merlin Rocket Week 2019

Salcombe Gin Merlin Rocket Week started on Sunday 7th July.

John and Zoe Adams are representing Tamesis this year, sailing Precious sail nr 3333.  See picture above by Paul Gibbons.

They can be seen in the middle of the start – see link to the Yachts and Yachting report below

https://www.yachtsandyachting.com/news/219459/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-day-1

Link to the report on day 2 below:

https://www.yachtsandyachting.com/news/219499/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-day-2

Link to the report on Day 3 below

https://www.yachtsandyachting.com/news/219541/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-day-3

Link to the report Day 4 below

https://www.yachtsandyachting.com/news/219592/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-day-4

Link to the report Day 5 below

https://www.yachtsandyachting.com/news/219635/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-day-5

Link to final result below

https://www.yachtsandyachting.com/news/219673/Salcombe-Gin-Merlin-Rocket-Week-overall

 

Tammy Trains

photo Jonathan Key
photo Eric Finlayson

The busiest day so far ,lots of new faces and lots of courses completed!

photo Eric Finlayson

 

photo Eric Finlayson

 

photo Eric Finlayson

 

photo Eric Finlayson

 

Lots of fun was had by all.
Business as usual next Sunday
Eric Finlayson

Racing Sunday 7th July

Competitors were greeted by a light fickle easterly which went south and west on occasion.  The Toppers showed the adults the way.

The Restless Trophy sailed for by Merlins not going to Salcombe Merlin Week was convincingly won by Peter and Richard Mason in Bambusa.  David Baker and Carolyne Vines in Chimp were nip and tuck with Tim and Ed Medcalf in Samanda – the Medcalfs overtaking Chimp at the last minute to take second place.

The club was buzzing – loads of students out training – see Tammy Trains – together with sighting of a very strange craft – see picture below:

?

We were visited by students from Malvern College on their extraordinary trip to Paris – the students are using human power only.  We played host to their canoes for a few hours on Sunday evening – see picture below

The canoes coming ashore at Tamesis

The students had canoed downstream, unfortunately missing the tide at Teddington Lock, so needed to come ashore.  The were kayaking from Twickenham down to Dungeness today (Monday 8th July) and will be crossing the channel on stand up paddle boards.  They will cycle to Paris.

 

Fab Cadet BBQ

 

The cadets gathered for the weekly Saturday afternoon sailing session, but had to wait for the Canoe racing to finish before they took to the water.  The time was used by – capsize drill.

Andrew Harris was the expert bbq chef with salads provided by parents.  Thanks to all for a great afternoon and evening.

Photos: Jonathan Key

GW Smith Trophy 4.7.19

The first race in the GW Smith series was a relatively quiet affair with a wind stated as being north west but as usual varying widely both in strength and direction.

Nevertheless there was good racing throughout the fourteen strong fleet.  Charlie Morgan started the race  as he started the Saga Trophy, in the lead, but was passed by Tim and Ed Medcalf in their Merlin Samanda who finished the race as winners on the water.  Further back in the fleet the racing was intense with places won and lost on the mark roundings as boats bunched together.  In the end Matt Jones made the best job of picking through the fleet and making the most of the wind and was the winner on handicap

Laser 122399 INXS_IVE Matt Jones 1
Merlin 576 Samanda Tim Medcalf Ed Medcalf 2
Merlin 1978 Lady Anne Charlie Morgan 3
Merlin 1602 Saltarello John Adams Carolyne Vines 4
Albacore 6813 Cobblers David Baker Barbara Adams 5
N18 266 Genevieve Charles Fox Robert Blakebrough 6
RS400 650 Griff Tanner Louis Tanner 7
Merlin 1773 Oozlam Geoff Bayliss Sue Harris 8
Merlin 1136 Shoestring Peter Johnson Paul Jamieson 9
Firefly 3841 Genesis Matt Dalton Anna Dalton 10
Laser 146170 Storm Ellen Schwartz 11
Laser 130773 Chris Taggart 12
Laser Peter Impey 13
Laser 171688 Tim Ginn 14​

So the GW Smith series starts with an interesting race, a good entry  and the usual sociable supper and gathering after the race.

Lets keep up the good work.

John Adams