Tamesis Club

Tammy Matters

Welcome to any new readers of Tammy Matters

 

Note to preview recipients – very long Sunday this week – I need info on bits in red particularly.

Last Week – 21st to 27th June

On Thursday, we held the eighth of this year’s Saga Trophy races.  Have not seen race sheet or results for this –

My thanks to David P-J as OOD, assisted by Fleur Moree in the Box, and to Clive Mence and Geoff Malseed for manning the Patrol Boat.  The racing was followed, at the Club, by a supper of grilled chicken with a warm couscous salad and ratatouille prepared by Alaphia and the Bar was run by Josefine, with early assistance from Peter and Nicky Johnson. See the full report by Carolyne Vines in News, together with the results.

Junior Sailing had another great session run by Griff Tanner – In a robust breeze, 9 Toppers and one Laser were out, charging about before having a short race.  One Merlin enjoyed a casual sail and Joanna Tanner ran the Bar – a successful outcome of the mid-week training.

Saturday night  – Summer Party Report to come

On Sunday, the Cutty Sark Bolt Pursuit Handicap race was sailed. and, for the Juniors, the Kempton Nut Handicap Pursuit.

See the Report by Carolyne Vines in News.

My thanks to Peter Mason as OOD, assisted by Richard Mason in the Box and to Robin Lince and Steve Katz who manned the Patrol Boat.

Sadly Alaphia was unwell and so could not serve the special menu of the sort of fare served aboard the Cutty Sark, however a lunch from the remnants of Saturday’s Party was well received assisted by Chloe and Josefine, .

This Week – 28th June to 4th July

Thursday, 30th June, sees the continuation of our Thursday evening racing with the last of the Saga Trophy races.  This year there are 9 races in the Series with 5 being needed to qualify.  A supper will be served after the racing.

On this Saturday, Junior Sailing will meet at 2.30, as normal, and Social Sailing can take place after the Juniors come off the water.  If you would like to go out but would prefer to be sure of the company of other boats, I suggest putting out a note on the Tamesis Sailing WhatsApp Group to ask if anyone else is considering it.  If you are not on the Tamesis Sailing WhatsApp Group and would like to join, please ask to join using the ‘Contact us’ link on the website.

On Sunday, 3rd July, we are running Summer Series 9 races which this week incorporate the Restless Trophy for those Merlin Sailors not going to Salcombe.

Social Saturday

Now that the weather is expected to be a little warmer, we encourage Members to come down to the Club on Saturday afternoons for a social sail, to paddleboard or just to enjoy the riverfront.  Social Saturdays will run during the summer months, depending on demand.  We plan to arrange for volunteers to open the Bar on most Saturdays – allowing you to choose simply to come down for a drink and a chat.  The activities on the water will not be formally supervised so please consider carefully before going on the water and read the Social Sailing Risk Statement on the Sailing Notices page on the Club website.

Looking Forward

Thursday evening races in July and August will be for the G.W. Smith Trophy.  Summer Series Blue and White races will continue on Sundays until the end of September except on those Sundays when there is a Special Meeting.

Training

The RYA Training tab on the website https://www.tamesisclub.co.uk/rya-training/ will give you access to the Training Calendar.  In addition to the dates of the Courses and Camps, you will find a short explanation of how they are run and the costs.  We are organising five one-week-long Junior Camps in the summer and concentrated weekend Courses for adult RYA Level 1 and Level 2 qualifications.  Tim Medcalf will be happy to answer any questions you may have.

There are a few places available on the RYA Level 1 and Level 2 Courses and on the Childrens’ Camps starting on 22nd and 29th August.

Paddleboarding

Don’t forget that on a Thursday evening and Saturday afternoon there are social paddles each week, just drop a message on the SUP WhatsApp group if you’re keen to participate.

It is strongly recommended that all SUPers join the WhatsApp group so that they will learn of any changes or information about events or group Paddles.  To join the Tamesis SUP WhatsApp Group, please ask Leah via the ‘Contact Us’ link on the website.

The storage in the Undercroft has a new combination type door lock so SUPers no longer need to use the key but should pull the door shut whilst out on the water.  If you do not know the combination already, anyone with boards stored in the Undercroft, drop Leah a text or email at goodlifepaddle@gmail.com for the code to the lock.

Those who store their Paddleboards in the Boatshed, please do not leave the Boatshed door open while you are out on the water.  It leaves the Boatshed insecure and there has been a spate of thefts from riverside locations recently.

All the SUP storage slots in both the Boatshed and the Undercroft have been numbered and Boards need to be labelled.  Please ensure all Paddleboards in storage have your name on them.  There are blank tags and marker pens in the Boatshed if you would rather not write directly on your Board.  After 10th July, unnamed Boards will be removed from the racks and stored for reclaim.

Leah Fraser is running Paddleboarding Instruction and Paddleboard Yoga as Club activities.  Upcoming SUP lessons will be running at the Club including SUP Yoga and Intermediate Paddleboard Coaching. Book on the website https://www.goodlifepaddle.com/book-online or, if you are interested in more information, send Leah an e-mail on goodlifepaddle@gmail.com.

Note: when booking online all Tamesis Members can use the code ‘TAMMY’ for a £5 discount on any session.

Offshore Sailing

Simon Thompson would like to remind Members that, as a by-product of the merger of Ariel with Tamesis, they potentially have access to the facilities of The Yacht Club which has two boats based on the Solent.  Simon has posted a message in the Tamesis Club Sailing WhatsApp giving some details of what is available and a link to further details.  If you are interested in some offshore sailing please follow up by contacting Simon.

New Race Start Schedule

The new Race Start Schedule is now the one to be used and the full Notice of Race can be found at https://www.tamesisclub.co.uk/wp-content/uploads/2022/04/Summer-Series-2022.pdf .

Dutyman and Club Volunteer Duties

The Dutyman list has been moved to the Members only log-in area of the website.

Noticeboard

The Tamesis Noticeboard is now being used to show information on the following topics:

Resumption of Sailing and Use of Club Facilities, Advice on Casual Sailing and Paddleboarding, Car Parking, Club Boats, Boat Licences, Pilates and Works.

Chris Pollard

Commodore

Fathers’ Day Feast

The chilly flukey conditions on the river were not reflected in the post race activities.

Alaphia, Chloe and Josefine cooked up a storm in the kitchen and the bar, producing a great Mixed Grill followed by Eton Mess which was enjoyed by 30+ diners – new and old members, and quite a few of the students taking part in the RYA Level 1 and 2 tuition.

Dads seemed to make a special point of bringing their families down to enjoy the fun creating a great buzz in the club room.

Thanks as always to those hardworking chefs.

Thanks also to Adrian Warwick-Haller for the photo.

Summer Series racing: 19th June 2022

Anyone expecting a continuation of the blazing weather of the last week was in for a typically Tammy surprise on Sunday. Sailors arrived to find a steel grey sky and a distinct hint of chill in the air as a Northerly whisked up the river. OOD Rob Hatley set a Lensbury-Canbury course that took sailors a good distance towards Teddington, where the wind was a little more reliable.

Four Merlin Rockets turned up for the Blue series start at 10:30, although Bambusa (Peter Mason and Berry Ritchie) was only the first of a few boats that decided against a cold and potentially wet Sunday morning excursion.

That left the way clear for Crossbow (Tim Medcalf and Jen Falconer-Hall) to rip around a quick three laps, with Avenger (Joe Woods and Ken Duffell) and War Horse (Peter Impey and Alison Cooper) filling out the other places.

In the meantime, seven Lasers took on the challenge of getting in a couple of laps for the shorter race. All managed it while the wind more-or-less cooperated, with Winter Series champion Matt Valentine continuing his excellent form with another first place. Neville Upton and Jim Hamilton took the other places on offer.

At the same time, N18 Genevieve (Charles Fox and Robert Blakeborough) enjoyed a comfortable solo race, perhaps hoping that by the time the White series racing started at 11:30, the sun would have broken through properly.

It wasn’t to be, and as the wind started to pull around to blow more from the East on some parts of the course, some classically Tammy tricks were in store.

The Merlin Rocket pack was shuffled, with seven boats setting off for the second start. Five laps later, almost nothing separated the leading boats, Avenger, Chimp and Crossbow. In the event, it was Avenger (with Ken Duffell back at the helm after crewing the Blue race) that emerged first from the jostle, ahead of Chimp and Crossbow.

It was seven Lasers again for the White race. This time it looked as though Neville Upton had sewn things up, pulling clear by the last lap, only to find the long run back down to the Canbury mark becoming increasingly unpredictable. Within seconds a clear lead had become part of the pack as the Laser peleton rounded the final mark almost as one. Once again, it was Matt Valentine who edged clear just metres before the finish line, six seconds separating him from second place Jason Stokes and third place Neville Upton.

Once again, Genevieve tidied up the N18 points, while Lyra Wade proved that a determined sailor could get a Topper round the course even when the wind was feeling playful.

The race crew were Rob Hatley (OOD), Sean Roberts (race box), with George Barber and Chris Pollard in the patrol boat.

Photos kindly supplied by Carolyne Vines and Alastair Banks.

May star performers

May saw the Summer Series racing throughout the month, albeit with a couple of disruptions. the weekend of 21st & 22nd May was reserved for Merlin Opens, and there was no Blue series racing on Sunday 15th May.

That still left seven Sunday races for Tammy sailors to show their stuff in the gradually improving conditions.

In the Merlin Rocket fleet, although Richard Harris and Emma McDonald absolutely dominated the White series racing, looking across both series the standout performers were Peter and Richard Mason in Bambusa. They managed five place finishes in the month, including two straight wins in the Blue series.

In Lasers, there were five different winners across the seven races, but the most prominent name across the board was Winter Series champion Matt Valentine. Sailing in 171688 Grey Dove, Matt chalked up a Blue series win as well as two in the White series, and a couple more place finishes to boot. Outstanding work!

In the National 18s, the pick of the bunch was Genevieve, sailed by Charles Fox and Robert Blakeborough, with a brace of second places in the Blue series to go alongside two White series wins.

Tammy Matters

Welcome to any new readers of Tammy Matters

 

Last Week – 14th to 20th June

On Thursday, we held the seventh of this year’s Saga Trophy races.  Five boats started in a brisk south-westerly wind and on-the-water the race was won by Matt P-J, crewed by Charlie Morgan, with Andy Harris, crewed by Nim Harris, second and Ken Duffel, crewed by Matt Valentine, third.  However, the handicapping promoted Ros Warwick-Haller to third.

My thanks to Peter Johnson as OOD, assisted by Nicky Johnson in the Box, and to Chris Taggart and Ian Wyatt for manning the Patrol Boat.  The racing was followed, at the Club, by a supper of grilled chicken with a warm couscous salad and ratatouille prepared by Alaphia and the Bar was run by Josefine, with early assistance from Peter and Nicky Johnson. See the full report by Carolyne Vines in News, together with the results.

Also on Thursday evening, the first group of Bar volunteers was trained with a view to our having a number of people capable of providing a Bar service on Social Sailing occasions.

Junior Sailing had another great session run by Griff Tanner – In a robust breeze, 9 Toppers and one Laser were out, charging about before having a short race.  One Merlin enjoyed a casual sail and Joanna Tanner ran the Bar – a successful outcome of the mid-week training.

Alongside the Junior Sailing, Tom Bull, our Chief Instructor, was running weekend courses for RYA Levels 1 and 2.

On Sunday, the Summer Series 8 races were run.  Three Merlins entered their Blue race which was won by Tim Medcalf, crewed by Jennifer Falconer Hall, with Joe Woods, crewed by Ken Duffell, second and Peter Impey, crewed by A. Cooper, third.  Six Merlins entered the White race which was won by Ken Duffell, crewed by Joe Woods, with David Baker, crewed by Barbara Adams, second and Tim Medcalf, crewed by Jennifer Falconer Hall, third.

Seven Lasers contested the Blue race which was won by Matt Valentine, with Neville Upton second and Jim Hamilton third.  The White race was contested by seven Lasers and this was also won by Matt Valentine, with Jason Stokes second and Neville Upton third.

Charles Fox, crewed by Robert Blakebrough, was the sole N18 entrant for both the Blue and White races and he was joined, for the White Handicap race, by Lyra Wade in a Topper.

See the Report by Jonathan Key in News.

My thanks to Rob Hatley as OOD, assisted by Sean Roberts in the Box and to George Barber who manned the Patrol Boat with Chris Pollard.

My thanks also go to Alaphia, assisted by Chloe and Josefine, who produced a Fathers’ day special Mixed Grill followed by an Eton Mess.

This Week – 21st to 27th June

This Saturday, 25th June

The Tamesis Summer Party will be held on Saturday, starting at 7:30pm.  There will be a Live Band and a Buffet Supper and, we hope, decent weather.  See the flyer on the website for details.

Please let Nicky Johnson know if you are planning to come to allow us to know how many to cater for.  Either contact her by e-mail or sign up in the book by the Notice Board in the Clubhouse by Thursday.

Thursday, 23rd June, sees the continuation of our Thursday evening racing with the eighth of the Saga Trophy races.  This year there are 9 races in the Series with 5 being needed to qualify.  A supper will be served after the racing.

On this Saturday, Junior Sailing will meet at 2.30, as normal, and Social Sailing can take place after the Juniors come off the water.  If you would like to go out but would prefer to be sure of the company of other boats, I suggest putting out a note on the Tamesis Sailing WhatsApp Group to ask if anyone else is considering it.  If you are not on the Tamesis Sailing WhatsApp Group and would like to join, please ask to join using the ‘Contact us’ link on the website.

On Sunday, 26th June, we are holding the Cutty Sark Bolt Handicap Pursuit Race and, for the Juniors, the Kempton Nut Handicap Pursuit.  Peter Mason, the donor of the Bolt, has researched a special lunch menu, reflective of the sort of fare served aboard the Cutty Sark, to be served after the Race.  See the Race Flyer with the Menu.

Social Saturday

Now that the weather is expected to be a little warmer, we encourage Members to come down to the Club on Saturday afternoons for a social sail, to paddleboard or just to enjoy the riverfront.  Social Saturdays will run during the summer months, depending on demand.  We plan to arrange for volunteers to open the Bar on most Saturdays – allowing you to choose simply to come down for a drink and a chat.  The activities on the water will not be formally supervised so please consider carefully before going on the water and read the Social Sailing Risk Statement on the Sailing Notices page on the Club website.

Looking Forward

Thursday evening Saga Trophy races will continue until the end of June.  Thursday evening races in July and August will be for the G.W. Smith Trophy.  Summer Series Blue and White races will continue on Sundays until the end of September except on those Sundays when there is a Special Meeting.

Training

The RYA Training tab on the website https://www.tamesisclub.co.uk/rya-training/ will give you access to the Training Calendar.  In addition to the dates of the Courses and Camps, you will find a short explanation of how they are run and the costs.  We are organising five one-week-long Junior Camps in the summer and concentrated weekend Courses for adult RYA Level 1 and Level 2 qualifications.  Tim Medcalf will be happy to answer any questions you may have.

There are a few places available on the RYA Level 1 and Level 2 Courses and on the Childrens’ Camps starting on 22nd and 29th August.

Paddleboarding

Don’t forget that on a Thursday evening and Saturday afternoon there are social paddles each week, just drop a message on the SUP WhatsApp group if you’re keen to participate.

It is strongly recommended that all SUPers join the WhatsApp group so that they will learn of any changes or information about events or group Paddles.  To join the Tamesis SUP WhatsApp Group, please ask Leah via the ‘Contact Us’ link on the website.

The storage in the Undercroft has a new combination type door lock so SUPers no longer need to use the key but should pull the door shut whilst out on the water.  If you do not know the combination already, anyone with boards stored in the Undercroft, drop Leah a text or email at goodlifepaddle@gmail.com for the code to the lock.

Those who store their Paddleboards in the Boatshed, please do not leave the Boatshed door open while you are out on the water.  It leaves the Boatshed insecure and there has been a spate of thefts from riverside locations recently.

All the SUP storage slots in both the Boatshed and the Undercroft have been numbered and Boards need to be labelled.  Please ensure all Paddleboards in storage have your name on them.  There are blank tags and marker pens in the Boatshed if you would rather not write directly on your Board.  After 10th July, unnamed Boards will be removed from the racks and stored for reclaim.

Leah Fraser is running Paddleboarding Instruction and Paddleboard Yoga as Club activities.  Upcoming SUP lessons will be running at the Club including SUP Yoga and Intermediate Paddleboard Coaching. Book on the website https://www.goodlifepaddle.com/book-online or, if you are interested in more information, send Leah an e-mail on goodlifepaddle@gmail.com.

Note: when booking online all Tamesis Members can use the code ‘TAMMY’ for a £5 discount on any session.

Offshore Sailing

Simon Thompson would like to remind Members that, as a by-product of the merger of Ariel with Tamesis, they potentially have access to the facilities of The Yacht Club which has two boats based on the Solent.  Simon has posted a message in the Tamesis Club Sailing WhatsApp giving some details of what is available and a link to further details.  If you are interested in some offshore sailing please follow up by contacting Simon.

New Race Start Schedule

The new Race Start Schedule is now the one to be used and the full Notice of Race can be found at https://www.tamesisclub.co.uk/wp-content/uploads/2022/04/Summer-Series-2022.pdf .

Dutyman and Club Volunteer Duties

The Dutyman list has been moved to the Members only log-in area of the website.

Noticeboard

The Tamesis Noticeboard is now being used to show information on the following topics:

Resumption of Sailing and Use of Club Facilities, Advice on Casual Sailing and Paddleboarding, Car Parking, Club Boats, Boat Licences, Pilates and Works.

Chris Pollard

Commodore

Thursday Saga 16.6.2022

It was a relief to get to the club after a scorching hot day.  The wind filled in nicely from the south enough to allow a beat and a spinnaker run. This was entirely unexpected as the forecast was for an almost dead calm. A select few turned out for the race.

Andrew and Nim Harris in Merlin Rocket Crescendo led from the start and were eventually caught by Matt PJ and Charlie Morgan in  National 18’ Optimus Prime who started two minutes later, thus following the pattern of the last few evening races. Andy and Nim are proving very hard to beat.

Ros Warwick-Haller and Jim Hamilton were nip and tuck in the Lasers, but Ros eventually came through.  Ken Duffell and Mattie Valentine in Merlin Rocket Avenger beat the lasers who were both lapped, but once all the handicaps are applied who will win?

The results are posted below.  Still all to go for.  Five races completed and many have completed four – so one more race for them to qualify.  The series finishes on 30th June – two more to go.  Thanks to John Adams for calculating them so promptly.

leet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

CrewName

PY

5 May 22

12 May 22

19 May 22

26 May 22

2 June 22

9 June 22

16 June 22

Total

Nett

Shy-Talk

LASER

120555

Tamesis

Jim Hamilton

1100

(11.0 DNF)

9.0

10.0

6.0

6.0

(51.0 DNC)

5.0

98.0

36.0

Optimus Prime

N18

421

Tamesis

Matthew Peregrine-Jones

Chris Martin

936

(51.0 DNC)

1.0

3.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

1.0

1.0

159.0

57.0

Crescendo

MERLIN-ROCKET

607

Tamesis

Andrew Harris

Nim Harris

980

(51.0 DNC)

2.0

1.0

(51.0 DNC)

2.0

51.0 DNC

2.0

160.0

58.0

Genevieve

N18

266

Tamesis

Charles Fox

Rob Blakebrough

1010

6.0

3.0

12.0

(51.0 DNC)

3.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

177.0

75.0

Flash

LASER

154695

Tamesis

Peter Impey

1100

11.0 DNF

11.0

11.0

5.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

191.0

89.0

Andromeda

MERLIN-ROCKET

3259

Tamesis

Charlie Morgan

Alexey Anattskiy

980

4.0

5.0

6.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

219.0

117.0

Antedote

N18

348

Tamesis

Chris Pollard

Caroline Stilwell

957

8.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

4.0

4.0

51.0 DNC

220.0

118.0

Saltarello

MERLIN-ROCKET

1602

Tamesis

John Adams

Rob Hatley

980

(51.0 DNC)

8.0

(51.0 DNC)

4.0

5.0

51.0 DNC

51.0 DNC

221.0

119.0

Cobblers

ALBACORE

6813

Tamesis

David Baker

Marcus Chavasse

1040

7.0

4.0

9.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

224.0

122.0

Avenger

MERLIN-ROCKET

1004

Tamesis

Ken Duffell

Matthew Valentine

980

3.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

4.0

262.0

160.0

Seveneye

MERLIN-ROCKET

3520

Tamesis

Griff Tanner

Josie Tanner

980

1.0

(51.0 DNC)

7.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

263.0

161.0

Samanda

MERLIN-ROCKET

596

Tamesis

Tim Medcalf

Bethan Roberts

980

2.0

6.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

263.0

161.0

RTM

LASER

188044

Tamesis

Marcus Chavasse

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

5.0

3.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

263.0

161.0

Phew

LASER

198571

Tamesis

Chris Taggart

1100

9.0

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

2.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

266.0

164.0

Starr

LASER

143516

Tamesis

Alexey Anaskiy

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

7.0

7.0

51.0 DNC

51.0 DNC

269.0

167.0

Zephyr

N18

374

Tamesis

Henry Defries

Carolyne Vines

957

(51.0 DNC)

7.0

8.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

270.0

168.0

White Sauce er er

MERLIN-ROCKET

3675

Tamesis

Rob Hatley

Izzy Hatley

980

5.0

(51.0 DNC)

14.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

274.0

172.0

Graffiti

LASER

146293

Tamesis

Alastair Banks

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

1.0

51.0 DNC

51.0 DNC

307.0

205.0

Optimus

N18

421

Tamesis

Kaan Yargici

Matthew Peregrine-Jones

936

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

1.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

307.0

205.0

Chimp

MERLIN-ROCKET

1357

Tamesis

David Baker

Barbara Adams

980

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

2.0

51.0 DNC

308.0

206.0

Piky II

LASER

188044

Tamesis

Jon Redding

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

2.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

308.0

206.0

Dragonfly

LASER

201014

Tamesis

Ros Warwick-Haller

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

3.0

309.0

207.0

Zhik

LASER

180963

Tamesis

Peter Johnson

1100

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

3.0

51.0 DNC

309.0

207.0

Keyser Sozer

MERLIN-ROCKET

3684

Tamesis

Tom Low

Ed Low

980

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

4.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

310.0

208.0

War Horse

MERLIN-ROCKET

1939

Tamesis

Peter Impey

Tano

980

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

5.0

51.0 DNC

311.0

209.0

Barramundi

LASER

182636

Tamesis

Brendon Hills

1100

(51.0 DNC)

10.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

316.0

214.0

Hispanola

MERLIN-ROCKET

2895

Tamesis

Johannes Wagner

Lucius Wagner

980

(51.0 DNC)

(51.0 DNC)

13.0

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

51.0 DNC

319.0

217.0

Many thanks to OOD Peter Johnson assisted by Nicky Johnson in the box and Sue Harris and Stewart Colley in the Patrol Boat.

We were treated to an excellent supper of roast chicken, ratatouille and cuscous followed by a welcome ice cream.  Many thanks to Alaphia and Maddy in the kitchen and Florin in the bar for providing such an enjoyable end to the evening.

Sunday Racing 12th June 2022

Racing was postponed to the afternoon as the river was closed by a canoe event in the morning.  Members and friends gathered in the sunshine to have a sandwich lunch and drinks from the bar before the racing.

Two races took place as usual, the Blue series starting at 2.30 and the White at 3.30pm.  Turnouts were down but those that were out enjoyed a west north westerly.  The  downstream dogleg course was set mostly in front of the club.  The wind was flukey sending a few of the Lasers over.  The merlins were able to set their spinnakers on the upstream leg.

Andrew Harris and Matty Key in Merlin Point Break led all the way round in the first race, Peter and Rick Mason in Bambusa second, Joe Woods and Ken Duffell were third in Avenger and Johannes Wagner and Lynda Redding were fourth.

Eight Lasers set forth, line honours going to Chris Taggart, second Brendan Hills, third Jim Hamilton christening his new sail, all three passing Matty Valentine who led in the first round.

Charles Fox and Robert Blakebrough in National 18′ Genevieve led the way in the handicap start from Albacore ‘Cobblers’ sailed by Peter and Nicky Johnson.  He did not have it all his own way though.

David Baker and Carolyne Vines in Chimp photo: Peter Johnson

Slightly fewer went out in the second race.  The merlins were joined by David Baker and Carolyne Vines in Chimp who led all the way round. Andy Harris and Matty Key were second, Peter and Rick Mason third, Ken Duffell and Joe Woods fourth.

Three seconds separated Chris Taggart and Matty Valentine in the Laser race.  Newbie Timothy Barr was third having led at the end of the third round of the four round race.

Charles Fox and Robert Blakebrough were alone on the line in the handicap race.

It was great to see some of the graduates from the recent RYA courses taking to the water to practise their new found skills.

Thanks to Joe McLaughlin and John Kemp in the box, Onursal  Soyer and Adrian Warwick Haller in the Patrol boat.

Thanks also to Alaphia, Josefine, and David for keeping us fed and watered.

Photos by Jonathan Key

Tammy Matters

Welcome to any new readers of Tammy Matters

 

Last Week – 7th to 13th June

On Thursday, we held the sixth of this year’s Saga Trophy races.  Five boats started in a light south-westerly wind and on-the-water the race was won by Matt P-J, crewed by Alastair Banks, with David Baker, crewed by Barbara Adams, second and Chris Pollard, crewed by Caroline Stillwell, third.  The handicapping, however, probably changed all that.  An interesting feature of this race was that, on the first run down towards Lensbury, the mark, which had been carefully laid within sight of the box, was nowhere to be seen.  Tamesis III was dispatched to investigate and found that the chain had become tangled with the anchor and the mark had drifted.  Those first to the location had to round the mark which was, at the time, on board Tamesis III.  The mark was brought back within range after everyone had rounded the first time. My thanks to Marcus Chavasse as OOD, assisted by Emily Powell-Blyth in the Box, and to Chris Taggart and Ian Wyatt for manning the Patrol Boat.  This was followed, at the Club, by a supper of Salade Nicoise prepared by Alaphia and the Bar was run by Josefine, with early assistance from Peter and Nicky Johnson. See the full report by Carolyne Vines in News, together with the results.

Also on Thursday evening, the first group of bar volunteers was trained with a view to our having a number of people capable of providing a Bar service on Social Sailing occasions.

On Saturday, there were four N18s competing for the Adelaide Cup and Tamesis Anchor Trophies.  With a blustery south-westerly wind, Race Officer Matt Dalton set a course up towards Kingston Bridge.  The wind proved rather swirly which made the passage past Stevens Ait rather tricky.  Following the first race the Canbury Mark was brought considerably closer to Stevens Ait.  However, on the second lap, by the time the leading boats reached the point where the Mark had been laid, there was no sign of it and the patrol boat was pressed into service as a substitute Mark – clearly a bad week for Marks of the Course.  For the third race a new Canbury Mark was set below Stevens Ait and the Lensbury Mark moved considerably downstream.  The wind became flukey and unpredictable.  My thanks to Matt Dalton as Race Officer, assisted by Sally Warwick-Haller in the Box.  Thanks also to Chloe and Josefine for providing fresh sandwiches and running the Bar.  See the full report by Alastair Banks in News.

Following the N18s competition, the Junior Sailing had another great session run by Griff Tanner – all the Toppers were out, joined by one of the Fevas and all coped with the gusty breeze with aplomb.  A few members enjoyed some social sailing and the Bar was open.

On Sunday, following the river closure for the Canoe Club Marathon, racing went ahead in the afternoon and a full set of races was accomplished.  Four Merlins entered their Blue race which was won by Andy Harris, crewed by Matty Key, with Peter Mason, crewed by Richard Mason, second and Joe Woods, crewed by Ken Duffell, third.  Four Merlins entered the White race which was won by David Baker, crewed by Carolyne Vines, with  Andy Harris, crewed by Matty Key, second and Peter Mason, crewed by Richard Mason, third.

Seven Lasers contested the Blue race which was won by Chris Taggart, with Brendan Hills, second and Jim Hamilton, third.  The White race was contested by six Lasers and was won by Chris Taggart, with Matt Valentine, second and Timothy Barr, third.

Charles Fox, crewed by Robert Blakebrough, was the sole N18 entrant for both the Blue and White races and Peter and Nicky Johnson sailed David Baker’s Albacore in the Blue Handicap race.

See the Report by Carolyne Vines in News.

My thanks to Joe McLaughlin as OOD, assisted by John Kemp in the Box and to Onursal Soyer and Adrian Warwick-Haller for manning the Patrol Boat.

My thanks also go to Alaphia, assisted by Josefine and David, who produced a selection of sandwiches.

This Week – 14th to 20th June

Thursday, 16th June, sees the continuation of our Thursday evening racing with the sixth of the Saga Trophy races.  This year there are 9 races in the Series with 5 being needed to qualify.  A supper will be served after the racing.

On this Saturday, Junior Sailing will meet at 2.30, as normal, and Social Sailing can take place after the Juniors come off the water.  If you would like to go out but would prefer to be sure of the company of other boats, I suggest putting out a note on the Tamesis Sailing WhatsApp Group to ask if anyone else is considering it.  If you are not on the Tamesis Sailing WhatsApp Group and would like to join, please ask to join using the ‘Contact us’ link on the website.

Social Saturday

Now that the weather is expected to be a little warmer, we encourage Members to come down to the Club on Saturday afternoons for a social sail, to paddleboard or just to enjoy the riverfront.  Social Saturdays will run during the summer months, depending on demand.  We plan to arrange for volunteers to open the Bar on most Saturdays – allowing you to choose simply to come down for a drink and a chat.  The activities on the water will not be formally supervised so please consider carefully before going on the water and read the Social Sailing Risk Statement on the Sailing Notices page on the Club website.

Looking Forward

Thursday evening Saga Trophy races will continue until the end of June.  Thursday evening races in July and August will be for the G.W.Smith Trophy.  Summer Series Blue and White races will continue on Sundays until the end of September except on those Sundays when there is a Special Meeting.

The Tamesis Summer Party will be held on Saturday, 25th June, starting at 7:30pm.  There will be a Live Band and a Buffet Supper and, we hope, decent weather.

Please let Nicky Johnson know if you are planning to come to allow us to know how many to cater for.  Either contact her by e-mail or sign up in the book by the Notice Board in the Clubhouse.

On Sunday, 26th June, we are holding the Cutty Sark Bolt Handicap Pursuit Race and, for the Juniors, the Kempton Nut Handicap Pursuit.

Training

The RYA Training tab on the website https://www.tamesisclub.co.uk/rya-training/ will give you access to the Training Calendar.  In addition to the dates of the Courses and Camps, you will find a short explanation of how they are run and the costs.  We are organising five one-week-long Junior Camps in the summer and concentrated weekend Courses for adult RYA Level 1 and Level 2 qualifications.  Tim Medcalf will be happy to answer any questions you may have.

There are a few places available on the RYA Level 1 and Level 2 Courses and on the Childrens’ Camps starting on 22nd and 29th August.

Offshore Sailing

Simon Thompson would like to remind Members that, as a by-product of the merger of Ariel with Tamesis, they potentially have access to the facilities of The Yacht Club which has two boats based on the Solent.  Simon has posted a message in the Tamesis Club Sailing WhatsApp giving some details of what is available and a link to further details.  If you are interested in some offshore sailing please follow up by contacting Simon.

New Race Start Schedule

The new Race Start Schedule is now the one to be used and the full Notice of Race can be found at https://www.tamesisclub.co.uk/wp-content/uploads/2022/04/Summer-Series-2022.pdf .

Paddleboarding

As Thursday night sailing has re-started we would like to welcome any paddlers to use this time for sunset SUP-ing.  One of our newest Members tested the waters last Thursday evening, followed by dinner at the Club, which is available to all with prior booking, and they thoroughly recommended the experience. The waterways tend to be much quieter on midweek evenings and it is a lovely time to get out for a paddle.  However, please remember to keep well clear of the racing.

Upcoming SUP lessons will be running at the Club including SUP Yoga and Intermediate Paddleboard Coaching. Book on the website https://www.goodlifepaddle.com/book-online or, if you are interested in more information, send Leah an email on goodlifepaddle@gmail.com

Note: when booking online all Tamesis Members can use the code ‘TAMMY’ for a £5 discount on any session.

The new storage in the Undercroft is complete and almost full of boards. If you pay for Board storage and your Board is not yet in a storage slot, we are considering how we might increase our capacity for storing Boards. The key to the Undercroft is on the same set as the Boatshed key but we are planning to change to a combination type door lock. All Boards need to be labelled with their owner’s name.

If anyone, who hasn’t done so already, would like to join the Tamesis SUP WhatsApp Group, please ask Leah via the ‘Contact Us’ link on the website.

Paddleboarders, please do not leave the Boatshed door open while you are out on the water.  It leaves the Boatshed insecure and there has been a spate of thefts from riverside locations recently.

Leah Fraser is running Paddleboarding Instruction and Paddleboard Yoga as a Club activity.

Dutyman and Club Volunteer Duties

The Dutyman list has been moved to the Members only log-in area of the website.

Noticeboard

The Tamesis Noticeboard is now being used to show information on the following topics:

Resumption of Sailing and Use of Club Facilities, Advice on Casual Sailing and Paddleboarding, Car Parking, Club Boats, Boat Licences, Pilates and Works.

Chris Pollard

Commodore

National 18′ in Adelaide Cup/Tamesis Anchor Races 2022

Report by Alastair Banks

Four National 18s competed for the Adelaide Cup and Tamesis Anchor on 11 June 2022 at Tamesis Club. A good variety of National 18s took to the water. The Penultimates of Antedote (C. Pollard / A. Banks) and Genevieve (C. Fox / R. Blakeborough) were joined by the Ultras of Ace (O. Houseman / J. Vines) and Optimus Prime (M. Peregrine-Jones / M. Valentine). The gusty wind (West South Westerly) made for some tricky moments for helms and crews.

Matt and the Gloriana at the top mark. Photo: Peter I
Ace proving she was faster than Gloriana!

The first race saw Ace shoot off to the top mark which had laid just below Kingston bridge. Ace was closely followed by Optimus Prime, with Antedote and Genevieve bringing up the rear. Ace was too far ahead to be caught and took a convincing win on the water.

Close up of Ace crew Ollie and Jeremy
Nip and tuck between Antedote on the left and Genevieve on the right

The second race saw a similar vein with Ace taking the lead on the long beat up to Kingston bridge. The fleet returned for the second lap, only to find the top mark had gone missing! Speculation has it that the mark sank to the bottom of the Thames! Optimus Prime was looking like it would secure line honours before Ace decided otherwise and grabbed line honours at the last moment!

Optimus Prime in one of the gusts – Matt and Matty
Genevieve sailed by Charles and Robert

The final race saw the Race Officer, Mathew Dalton altering the course – a short beat up to the bottom of Steven’s Ait before a long run down to the bottom mark which had been laid above Teddington lock. The wind at this point had decided it didn’t want to play ball and confused most of the boats as to the direction it was coming. In the end, Ace took honours again to secure both the Adelaide Cup and the Tamesis Anchor.

All competitors retired to enjoy a well-earned pint overlooking the river on a glorious June Saturday afternoon.

The Commodore presented the prizes.  Ollie Barnes thanked the club for organising the event.

He dedicated the day to Henry Defries, previous N18 Class Captain who died very recently, and to his father who had died during the week.

Thanks go to OOD Matthew Dalton, assisted by Sally Warwick Haller, and Peter I and Alison Cooper in the Patrol Boat.

Thanks also to Chloe and Josefine for keeping us fed and watered.

Commodore Chris Pollard presenting the Queen Adelaide Cup and Tamesis Anchor to Ace crew Jeremy Vines and Ollie Houseman

Final results below.  Thanks to Chris Pollard for compiling them.

Tamesis Anchor
Sail No Boat Name Helmsman Crew Race 1 Race 2 Race 3 total
424 Ace Ollie Houseman Jeremy Vines 1 1 1 3
421 Optimus Prime Matt P-J Matt Valentine 2 2 2 6
266 Genevieve Charles Fox Robert Blakebrough 3 4 3 10
348 Antedote Chris Pollard Alastair Banks 4 3 4 11
Adelaide Cup
424 Ace Ollie Houseman Jeremy Vines 1 3 1 5
266 Genevieve Charles Fox Robert Blakebrough 2 2 3 7
348 Antedote Chris Pollard Alastair Banks 3 1 4 8
421 Optimus Prime Matt P-J Matt Valentine 4 4 2 10

Tamesis Club will be hosting an Open Meeting for National 18s on Sunday 4th September and look forward to welcoming visiting 18s to that.

Photos by Carolyne Vines.

Light winds for Centenary Cup 2022/Platinum Jubilee Celebrations

The day dawned grey and somewhat chilly for June.  The wind came from the north and was light and not likely to increase.

Photo: Marcus Chavasse

 

The event was also part of the Tamesis celebration of the Platinum Jubilee.  To mark the occasion two crews dressed their boats up – Antedote and Cobblers.  Cobblers took the prize for best dressed boat.

Richard Harris set a course starting downstream and then up to a mark upstream of Stevens Ait. As this was a pursuit race the slowest class started first.

The five Lasers set off first to be followed soon after by the Albacore sailed by David Baker and Jim Green.  Merlin Rockets Crescendo sailed by Andrew and Tom Harris and Seven Eye sailed by Josie and Griff  Tanner, and Avenger sailed by Ken Duffell and Joe Woods were next to start.  Lastly N18’ Antedote  sailed by Chris Pollard and Alastair Banks crossed the start line.  The turnout was smaller than previous years, probably due to lots of people being on holiday, and the lack of wind.

Andrew and Tom won by a big margin, Marcus Chavasse and Matty Valentine were second and third respectively in the Lasers.  Matty took the Junior Cup, Josie Tanner was 2nd in the Junior Cup

Full results:

1st  Merlin Rocket Crescendo  Andrew and Tom Harris

2nd  Laser   RTM                          Marcus Chavasse

3rd Laser     Grey Dove                Matty Valentine

4th Merlin Rocket  Avenger       Ken Duffell and Joe Woods

5th Laser   Phew                            Chris Taggart

6th Albacore  Cobblers                 David Baker and Jim Green

7th Laser   Shy Talk                       Jim Hamilton

8th Laser   Flash                             Peter Impey

9th National 18’ Antedote          Chris Pollard and Alastair Banks

10th Merlin Rocket Seven Eye   Griff and Josie Tanner

 

The race was followed by the prize giving, prizes being presented by the Commodore, Chris Pollard and announced by Rear Commodore Sailing Marcus Chavasse.

 

Thanks go to OOD Richard Harris and Emma Macdonald in the box, James Berry and Ian Ramage in the Patrol Boat.

photo: Ros Warwick-Haller

 

 

Once having finished the on the water activities some 30 plus members were treated to a sumptuous tea of sandwiches (including a Coronation filling of course), scones with jam and cream, meringues and cream, strawberries and finally a delicious Victoria sponge, all prepared by Alaphia  Chloe Florin and Sophie.  They were all given an ovation for their work.

A great day all round.  Thanks to all who contributed to making a great day.

photo: Ros Warwick Haller

Thanks also to Adrian and Sally Warwick Haller for planting up the pots so beautifully.